Artvin Mençuna Şelalesi

Artvin Arhavi ilçesinde Suyunu Sazlık ve Taşlık yaylasından alan şelale en çok ziyaret edilen yerlerden biridir.

Yıllardır köylülerce çok iyi bilinen bu şelale ancak 1998 yılında  Cengiz Velimahmutoğlu ve Mehmet Remzi Öncel tarafından  görsel medyaya taşınması sonucunda tanınır hale geldi.

Artvin Mençuna Şelalesi 80 mt.  kadar yükseklikte ve kısmen  orta bölümde taşlara çarparak  akar. Su debisinin yüksek olduğu zamanlarda ise en üst noktadan 10 m lik ikinci bölüme tam düşme sağlar. Şelalenin altında oluşmuş gölde yazın yüzülebilir ancak su oldukça soğuktur.

Hemen gölün altındaki 10 m. yükseklikteki ikinci şelaleden sonra su vadi içinde yol alarak 200 m sonrasında Kamilet Deresine kavuşur.

Şelaleye varmak için  Çifteköprüden sonra  Küçükköy  yolundan tahmini 20 dakika araçla gidildikten  sonra, yaya  olarak 25-30 dakikalık   orman içi  yürümeniz gerekmektedir. Artvin Mençuna Şelalesi ortama ciddi oranda  nem bırakmaktadır.  Artvin Mençuna Şelalesi suyunda sadece  kırmızı pullu alabalık  yaşamaktadır.  İniş-çıkış yolu olarak kullanılan yol yürümeye elverişlidir. Her çeşit orman ürünlerinin var olduğu  yürüme yolu doğa severlere ayrı bir zevk verir.