Artvin’e Özgü Tatlar

Yöresel yemek çeşitleri bakımından oldukça zengin olan Artvin mutfağında yörede yetişen sebze ve kır otlarından değişik türlerde yemeklerin yanısıra,  hamur işleri ve sütle yapılan tatlar oldukça fazladır.

Yazımızda size Artvin yemeklerinden bilgi paylaşacağız.

Motrella: Taze fasülyenin yağsız pişirildikten sonra soğan ve fındık ile karıştırıldıktan sonra, mısır ekmeği doğranarak servis edilir.

Çinçar (ısırgan otu) yemeği: Şifa kaynağı ısırgan otu ıspanak gibi pişirilir ve dilerseniz yoğurtla, dilerseniz sade afiyetle yenir.

Çarğala (pazı) yemeği :Pazı, dilerseniz ıspanak gibi, dilerseniz de zeytinyağda yumurtalı olarak pişirilir.

Kara Lahana Sarması: Kara lahana Karadeniz’in neredeyse her yerince yapılır.Genellikle kıymalı tercih edilir. Taze pişmiş mısır ekmeğiyle harika olacaktır.

Hamsi Buğulama : Kuru soğan ve halka limonlarla hamsinin tepsiye dizilerek, ve üzerine biraz sıvıyağ eklenerek fırında pişirilerek yapılır.

Hinkal  : Mayalı hamurdan yapılır ve içine az yağlı kavurma konularak mantı gibi haşlanarak yenir. Farkı yoğurt ile servis edilmez

Kada: Yoğurtla yapılan hamur,  tercihe göre kavrulmuş un ve öğütülmüş fındık konarak burma şeklinde tepsiye halkalar halinde dizilir

Yusufeli Cağ Kebabı : Dana veya oğlak etinden yapılan kebabımız soğan ve reyhan,kırmızı pul biber gibi baharatlarla marine edilir. Daha sonra domateslerle beraber şişe dizilir ve ateşte pişirilir.

Artvin lezzetlerini tadanlara şimdiden afiyet olsun…