"Enter"a basıp içeriğe geçin

Karadeniz’in Son Kapısı Artvin

Karadeniz Bölgesi‘nin Doğu Karadeniz Bölümü’nde yer alır. Karadeniz’e kıyısı bulunan bir ilimiz, Türkiye – Gürcistan  sınırında yer alan kuzeydoğu köşesidir. Doğusunda Ardahan , güneyinde Erzurum ve batısında Rize  vardır. Karadeniz’in Son Kapısıdır.

Yüzey şekilleri oldukça engebelidir. İklim çeşitliliği fazladır. Tüm yıl boyunca yağışlıdır ve kışları ılık, her mevsim bol yağışlı geçer. Sahil kesiminden iç kesimlere gidildikçe yağış miktarında belirgin bir azalma görülmekte olup, gece-gündüz sıcaklık farklarında da önemli farklar bulunmaktadır. Artvin boğalarıyla meşhurdur ve simgesi boğadır. Artvin’in 8 ilçesi vardır. Bunlar Arhavi, Ardanuç, Borçka, Hopa, Murgul, Şavşat, Yusufeli’dir. Artvin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.  Kültürel  ve sosyal yönden gelişmektedir ancak sanayide hedeflerini bütünüyle gerçekleştirememiştir.Genel olarak il topraklarında endüstriyel bitkiler ve hububat üretimi yapılmakla birlikte, baklagiller ve çeşitli sebze üretimi de yaygındır.

Gezilecek yerler : Karagöl Sahara Milli Parkı, Camili Gorgit Tabiatı Koruma Alanı,  Ardanuç(Gevhernik) Kalesi, Livane Kalesi, İskenderpaşa Cami ve türbesi, Altıparmak Kilisesi, Mençuna Şelalesi, Atabarı Kayak Merkezi, Cehennem Deresi Kanyonu, Otingo Kaplıcası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir